ENSEMBLES 2011

Finland

 

 


 

5th Summa Cum Laude International Youth Music Festival

Golden Hall - Wiener Musikverein - July 5th 2011

Gala Winners´ Concert

 

 

Jasmin – Traditional Chinese Folk Song arr. He Fang
Tongtong’s children’s Choir of Nanjing Lhasa Road Primary School (China) – Ying Yao
1st place in the category “Children’s Choir” with Good Success
Winner of the “Encouragement Award” by Jeunesse Austria

Servants’ Chorus (Don Pasquale) – Gaetano Donizetti
Canadian Children’s Opera Company (Canada) – Ann Cooper Gay
2nd place in the category “Treble Choir” with excellent success

Like a rainbow – Bob Chilcott
Pressburg Singers (Slovakia) – Janka Rychlá
2nd place in the category “Treble Choir” with excellent success

Siralmas nékem-Complaint – György Ligeti
O du lieber Augustin III – Herwig Reiter
Pembina Trails Voices-Men (Canada) – Janet Brenneman
1st place in the category “Male Choir” with excellent success

V'la L'bon Vent – French Canadian Folk Song arr. Allison Girva
Pembina Trails Voices-Cantemus (Canada) – Ruth Wiwchar
2nd place in the category “Treble Choir” with excellent success

In Praise of Lychee – Chen Guanqing
Guangdong Guangya High School (China) – Liao Yanqing
1st place in the category “Mixed Choir” with outstanding success

Epitaph for Moonlight – R. Murray Schafer
Victoria Children’s Choir (Canada) – Madeleine Humer
1st place in the category “Treble Choir” with outstanding success

Parts from the “Six Ballads from Taiwanese Aborigines”
(Welcoming Song; The Ocean Song; Moon Gazing Dance) – Wen-Pin Hope Lee
Taipei Municipal Da-an Junior High School String Orchestra (Chinese Taipei) – Wu Hong-Che
3rd place in the category “String Orchestra” with excellent success

Serenade for Strings, e flat-major, opus 6; 2nd movement – Josef Suk
Haydn Jeugd Strijkorkest (Netherlands) – Jan-Ype Nota
2nd place in the category “String Orchestra” with outstanding success

String symphony in b-minor, No. 10 – Felix Mendelssohn Bartholdy
Anima Musicae Chamber Orchestra (Hungary) – László G. Horváth
1st place in the category “String Orchestra” with outstanding success

Currents – Robert W. Smith
Morris Wind Symphony – Anglican Church Grammar School (Australia)
- Paul Kopetz

1st place in the category “Symphonic Band” with excellent success

Conga dei Fuego Nuevo – Arturo Márquez
New Brunswick Youth Orchestra (Canada) – Antonio Delgado
1st place in the category “Symphony Orchestra” with outstanding succes

“Summa Cum Laude Anthem”
(Music Is The Global Language)
Music by Michael Rüggeberg; Words by Gero Friedrich
Conductor: Ronald Smart


All results 2011