RESULTS OF THE SCL COMPETITION 2017

 

Results for the Orchestras:

Category Symphony Orchestra:    
New Jersey Youth Symphony (USA)   1st place Outstanding success
Thai Youth Orchestra (Thailand)   1st place Outstanding success
OJPA - Alicante’s Youth Orchestra (Spain)   1st place Outstanding success
Florida Symphony Youth Orchestra (USA)   2nd place Outstanding success
Kang Chiao International School Orchestra (Xiugang Campus) (Chinese Taipei)   3rd place Excellent success
Shenzhen Experimental School Symphony Orchestra (China)   4th place Excellent success

Category String Orchestra:
   
 Chin-Ai String Orchestra (Chinese Taipei)   1st place Outstanding success
Manila Symphony Junior Orchestra (Philippines)   2nd place Outstanding success
Zhong-Zheng Junior High School String Orchestra (Chinese Taipei)   3rd place Outstanding success
Caulfield Grammar School Chamber Strings (Australia)   4th place Excellent success
Ballarat Grammar Senior Strings (Australia)   5th place Excellent success
Zapolski Strings (Denmark)   Special Award for Development of String Culture with Outstanding Success


Results for the Choirs:

Category Mixed Choir:    
Johnston Heights Secondary School Choir (Canada)   1st place Outstanding success
Chapel of St Mark Chamber Choir, Ballarat Grammar (Australia)   2nd place Excellent success
SKH Lam Kau Mow Secondary School (China – Hong Kong)   3rd place Excellent success

Category Children’s Choir:
   
St Pauls Co-educational College Primary School Concert Choir (China – Hong Kong)   1st place Outstanding success


Results for the category Symphonic Band:

Pacific Symphony Youth Wind Ensemble (USA)   1st place Outstanding success
Osaka Toin High School Symphonic Band  (Japan)   1st place Outstanding success
The Kiryat Ono Youth Concert Band (Israel)   2nd place Outstanding success

 

img download All results 2017 as PDF

 


 

Great Hall - Wiener Konzerthaus - July 11th 2017


Logo SCLFestival
 

Gala Winners’ Concert



“Oh! River” from Japanese Opera “Kawachiko” – Chang Su Koh
Osaka Toin High School Symphonic Band – Takashi Umeda
1st place in the category “Symphonic Band” with outstanding success


Welcoming words:
Jürgen Partaj – Intendant & Artistic Director of the SCL-Festival
Christian Bender – Managing Director Concerts-Austria


Xhosa Folk Song “Dubula” – Arr. Stephen Hatfield
St Paul’s Co Educational College Primary School Concert Choir – Katherine Cheung Wai Shun
1st place in the category “Children’s Choir” with outstanding success


River of No Return – Qing Zhu
SKH Lam Kau Mow Secondary School – Joanne Kong
3rd place in the category “Mixed Choir” with excellent success


Saints Go Marchin’ – Trad. Arr Mark Brymer
Chapel of St Mark Chamber Choir, Ballarat Grammar – Lyndell Allen
2nd place in the category “Mixed Choir” with excellent success


Die Beredsamkeit – Joseph Haydn
Ay, ay, ay, O Pag-ibig Tagalog Traditional – George G. Hernandez
Johnston Heights Secondary School Choir – Alan J. Holmes
1st place in the category “Mixed Choir” with outstanding success


Atayal Overture – Lee Che-Yi
Chin-Ai String Orchestra – Lee Gee
1st place in the category “String Orchestra” with outstanding success


Ouverture & Chorus from Children Album, Op.39 – P.I. Tschaikowski
Zapolski Strings – Alexandre Zapolski
Special Award for Development of String Culture with outstanding success


Mambo, West Side Story – Leonard Bernstein
OJPA - Alicante’s Youth Orchestra – Francisco Maestre
1st place in the category “Symphony Orchestra” with outstanding success


- Intermission -


Near Dawn & Magic Beam – HM King Bhumibol Adulyadej
Thai Youth Orchestra – Paye Srinarong
1st place in the category “Symphony Orchestra” with outstanding success


V “Poarga Românească” , VI “Măruntel”, VII “Măruntel”
from Rumanian Folk Dances – Béla Bartók
Manila Symphony Junior Orchestra – Jeffrey R. Solares
2nd place in the category “String Orchestra” with outstanding success


“Bärentanz” and “Üröger Hirtentanz”
from Magyar képek (Hungarian Sketches), Sz. 97 – Béla Bartók
Florida Symphony Youth Orchestra – Hanrich Claassen
2nd place in category “Symphony Orchestra” with outstanding success


Trumpets and Bridges – Thomas Doss
The Kiryat Ono Youth Concert Band – Guy Feder
2nd place in the category “Symphonic Band” with outstanding success


Carnival – Paul Basler
Pacific Symphony Youth Wind Ensemble – Gregory X. Whitmore
1st place in the category “Symphonic Band” with outstanding success


Ecstatic Fanfare – Steven Bryant
New Jersey Youth Symphony – Jeffrey Grogan
1st place in the category “Symphony Orchestra” with outstanding success


Summa Cum Laude - Anthem
(Music Is The Global Language)
Music by Michael Rüggeberg; Words by Gero Friedrich
Conductor: Saul Zaks